امروز: ۱۴۰۳/۵/۱

تولد سیمون بولیوار مبارز انقلابی و استقلال طلب معروف امریکای جنوبی

  • تقویم : میلادی
  • تاریخ رویداد : 1783/7/24

سیمون بولیوار سیاست مدار و انقلابی معروف امریکای لاتین در 24 جولای 1783 میلادی در شهر کاراکاس در ونزوئلا به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق، درصدد برآمد تا کشور خود و مناطق امریکای لاتین را از یوغ استعمار اسپانیا رهایی بخشد. از این‌رو از سال 1813 میلادی، مبارزات استقلال‌طلبانه خود را آغاز نمود و بسیاری از سرزمین‌های این ناحیه را از استعمار اسپانیا آزاد کرد. پس از آن، بولیوار در انقلاب کاراکاس شرکت فعال داشت و با کمک ارتشی از هوادارانش، کلمبیا را به تصرف درآورد. پس از آن، بولیوار از طرف کنگره‌ای که به منظور تشکیل کلمبیای بزرگ برپا شده بود، به ریاست جمهوری برگزیده شد و با آزادسازی کلمبیا، ونزوئلا و پاناما، این هدف را تحقق بخشید.

در سال 1822 میلادی مبارزات آزادی‌بخش بولیوار به اکوادور نیز گسترش یافت و این کشور پس از آزادی به کلمبیای بزرگ پیوست. یک سال قبل از آن نیز بولیوار با فرماندهی نیروهای آزادی بخش پرو، این کشور را از یوغ استعمار اسپانیا آزاد کرده بود. در سال 1826 انقلابیون بولیوی نیز به رهبری بولیوار پس از هفده سال مبارزه توانستند سرزمین خود را آزاد کنند و به پاس خدمات سیمون بولیوار، این کشور را بولیوی نامیدند. بولیوار رؤیای وحدت امریکای جنوبی را در یک قالب تشکیل فدراسیون دنبال می‌کرد، اما به علت خودمحوری‌ها و فرقه‌گرایی‌ها، نتوانست به این خواسته خود جامه عمل بپوشاند. وی در اواخر عمر پس از آنکه مدتی نیز به دیکتاتوری روی آورد، از قدرت کناره گرفت.

سیمون بولیوار تمام ثروت سرشار و ارثیه هنگفت پدر را در راه پیشرفت انقلاب و آزادی سرزمین‌های امریکای لاتین گذاشت تا اینکه در هفدهم دسامبر سال 1830 میلادی در 47 سالگی درگذشت. در حال حاضر، سیمون بولیوار در کشورهای امریکای جنوبی و به ویژه در ونزوئلا به عنوان قهرمان ملی، محبوب همگان است.

ساعت و تقویم روز ایران