امروز: ۱۳۹۷/۱/۱

تعیین اوقات شرعی و اذان

  اوقات شرعی شهر: tehran

  در تاریخ : 1 فروردین 1397

  اذان صبح :
  ۰۴:۴۳
  طلوع خورشید :
  ۰۶:۰۷
  اذان ظهر :
  ۱۲:۱۲
  غروب خورشید :
  ۱۸:۱۷
  اذان مغرب :
  ۱۸:۳۵
  نیمه شب شرعی :
  ۲۳:۳۰

  اوقات شرعی

  اوقات شرعی(وقت اذان و عبادت دینی) به زمان های مشخص و دقیقی از شبانه روز گفته می‌شود که شخص دین‌دار در آن زمان عبادت دینی خود را انجام می‌دهد. محاسبه دقیق زمان های شرعی از دیرباز نزد منجمان رایج بوده‌است.

  در سایت ساعت و تقویم روز با الگوریتم محاسباتی بروز و کاملا حرفه ای امکان محاسبه و  تعیین دقیق اوقات شرعی شهر بر اساس طول و عرض جغرافیایی امکان پذیر شده است. شما به آسانی می توانید با وارد کردن نام شهر خود در کادر جستجو و انتخاب شهر خود از لیست شهرهای نمایش داده شده، اوقات شرعی شهر خود را مشاهده نمایید.

  سحر : زمان بعد از نیمه شب و قبل از آغاز صبح است. روزه گیرندگان در این هنگام غذا می خورند که به آن سحری می گویند.
  صبح : زمان صبح شرعی از آغاز سپیده‌دم است تا طلوع خورشید. اذان در آغاز صبح خوانده می شود و خواندن نماز صبح تا طلوع خورشید مجاز است. روزه گیرندگان قبل از اذان صبح مجاز به خوردن و آشامیدن و کارهای دیگر هستند.
  طلوع خورشید : لحظه دیدن خورشید در هر سرزمین است.
  ظهر : هنگامی که خورشید در وسط آسمان قرار گیرد. در این هنگام اذان ظهر و نماز ظهر خوانده می‌شود.
  عصر : حدود چهار ساعت پس از ظهر است. اذان عصر وقت فضیلت نماز عصر است و نماز عصر را می‌تواند مکلف از بعد از نماز ظهر تا غروب خورشید بخواند.
  غروب خورشید : هنگامی که خورشید از دیده در مغرب پنهان می‌شود.
  مغرب : پس از غروب خورشید زمان مغرب است و اذان مغرب خوانده می شود و نماز مغرب. روزه گیرندگان در این هنگام غذا می‌خورند که به آن افطاری می گویند.
  عشا : پس از مغرب و قبل از نیمه شب است و در آن اذان عشا و نماز عشا خوانده می شود.
  نیمه شب : زمان میانه از اذان مغرب تا اذان صبح است. نماز عشا باید قبل از نیمه شب خوانده شود.

  اوقات شرعي چگونه محاسبه مي شود؟

  همان طور كه مي دانيم در گذشته محاسبه و پيش بيني دقيق و صحيح اين اوقات امكان پذير نبوده است، اما امروزه با پيشرفت تكنولوژي مي توان به راحتي اين مسئله را حل كرد. اوقات شرعي بر اساس حركت خورشيد محاسبه مي شود. طلوع سپيده، هنگام اذان صبح است. در سالهاي قبل اعتقاد بر اين بود كه وقتي مركز قرص خورشيد 19/4 درجه زير افق باشد، سپيده طلوع كرده و اذان صبح است. اما با رصدهايي كه توسط گروه هاي خبره و متخصص در زمان ها و مكان هاي متفاوت صورت گرفت، اين نتيجه حاصل شد كه طلوع سپيده هنگامي است كه مركز قرص خورشيد 17/7 درجه زير افق باشد. با اين كه در حال حاضر ملاك همان 17/7 درجه است، اما امكان دارد منبع بعضي از مراكز 19/4 باشد كه در نهايت سبب اختلاف چند دقيقه اي در اذان صبح مي شود.

  زمان طلوع خورشيد وقتي است كه لبه بالايي قرص خورشيد از سطح تراز يا سطح صفر (لبه افق) بالا بيايد كه در اين زمان نماز صبح قضا مي شود. اذان ظهر نيز وقتي گفته مي شود كه خورشيد به بيشترين ارتفاع خودش در آسمان برسد كه به آن ترانزيت يا عبور خورشيد مي گويند. اگر نصف النهاري را كه از تهران مي گذرد در فضا گسترش دهيم، نصف النهار ناظر در تهران به وجود مي آيد كه چنانچه خورشيد و يا هر ستاره اي از آن عبور كند ترانزيت يا انتقال اتفاق افتاده است. در هنگام ترانزيت خورشيد به حداكثر ارتفاع نسبت به زمين مي رسد، بنابراين اندازه سايه اشيا و جانداران به كوتاه ترين ميزان خود مي رسد. در اين زمان كه همان هنگام اذان ظهر است مركز قرص خورشيد در جنوب قرار مي گيرد و جهت سايه دقيقا »شمال- جنوب« است. وقت نماز ظهر و عصر از اذان ظهر تا غروب آفتاب است. غروب آفتاب نيز دقيقا همان وقتي است كه لبه بالايي قرص خورشيد از سطح تراز پايين تر مي رود.

  پس از غروب خورشيد، ابتدا رنگ سرخي در مغرب و سپس در مشرق مشاهده مي شود كه آن را »حمره مشرقيه« مي نامند. به تدريج كه خورشيد به زير افق فرو مي رود، سايه زمين بالا مي آيد و كم كم سرخي مشرق يا همان مشرقيه را از بين مي برد وقتي اين سرخي به طور كامل زوال يافت هنگام اذان مغرب فرا مي رسد. نتيجه رصدها و مشاهدات و عكاسي هايي كه در اين مورد انجام شده، نشان داده است زماني كه مركز قرص خورشيد به اندازه 4/5 درجه، زير افق رفت »حمره مشرقيه« به طور كامل از بين مي رود و آن هنگام اذان است.

  ساعت و تقویم روز ایران