امروز: ۱۴۰۳/۵/۱

تعیین جهت قبله

بارگذاری نقشه...
عرض جغرافیایی :
 
طول جغرافیایی :
 
جهت نسبت به قبله :
 
فاصله تا مکه :
 
N
E
W
S

اوقات شرعی

در تاریخ:

اذان صبح :
طلوع خورشید :
اذان ظهر :
غروب خورشید :
اذان مغرب :
نیمه شب شرعی :

قبله

قبله یا نمازسوی در اصطلاح اسلامی، به سمتی گفته می‌شود که مسلمانان رو به آن نماز می‌گزارند. این جهت نه فقط در احکام نماز بلکه در بسیاری از دیگر احکام اسلامی همچون ذبح حیوانات و دفن مردگان اهمیت دارد. جهت قبله در ابتدای اسلام به‌سوی مسجدالاقصی بود که در سال دوم هجرت به سمت کعبه تغییر یافت. آیات ۱۴۲ تا ۱۴۴ سورهٔ بقره در این باره نازل شدند.
همچنین مردگان را در قبر به شکلی روی دست راست می‌خوابانند که بدنشان رو به قبله باشد. بسیاری از کارهای مسلمانان (مانند خوابیدن، دعا کردن، غذا خوردن، نشستن و…) مستحب است رو به قبله باشد. قبلهٔ مسلمانان ابتدا به طرف بیت‌المقدس بود، که بعدها در هنگام اقامت حضرت محمد ص در مدینه به سوی کعبه (درون مسجدالحرام) تغییر کرد. عرض جغرافیایی کعبه ۲۱ درجه و ۲۵ دقیقه و ۲۱ ثانیه شمالی و طول جغرافیایی آن ۳۹ درجه و ۴۹ دقیقه و ۳۴٫۲۵ ثانیه شرقی است.

روش یافتن قبله

در حال حاضر در سایت ساعت و تقویم روز امکان تعیین قبله به سادگی، به صورت آنلاین فراهم می باشد. کافیست امکان تعیین مکان(location) در مرورگر شما فعال باشد و در صورت نمایش پیغام آن را تایید(Allow) نمایید. بعد از تایید اجازه دسترسی، الگوریتم محسابه آنلاین قبله بر اساس طول و عرض جغرافیایی مکان فعلی شما جهت قبله را مشخص، فاصله تا کعبه و جهت قبله را نسبت به مکان شما مشخص می نماید. در صورت نیاز به مشاهده قبله جهت قبله در کشور، شهر و مکان دیگر کافیست در کادر جستجو، آدرس، نام شهر و یا نام کشور را وارد نمایید تا جهت قبله مکان وارد شده در نقشه نمایش داده شود.

ساعت و تقویم روز ایران