امروز: ۱۴۰۱/۹/۷

درگذشت سیداشرف الدین حسینی مدیر روزنامه نسیم شمال

  • تقویم : شمسی
  • تاریخ رویداد : 1313/12/29

سیداشرف الدین حسینی گیلانی در حدود سال 1249 ش 1287 ق در قزوین به دنیا آمد. او در کودکی یتیم شد و در جوانی به عتبات رفت. وی پس از پنج سال راهی تبریز شد و پس از آموزش علوم متداول، ساکن رشت گردید. اشرف‌الدین پس از مدتی به سبب داشتن روحیه وطن خواهی و نیز استعداد و قریحه شاعری، تصمیم به چاپ و نشر روزنامه‌ای به نام نسیم شمال گرفت و آن را از شهریورماه 1286 ش، نه ماه قبل از به توپ بستن مجلس منتشر کرد.

سید اشرف‌الدین حسینی پس از مدتی به معروف‌ترین، مشهورترین و محبوب‌ترین شاعر و سراینده اشعار طنزآمیز و انتقادیِ دوران مشروطه تبدیل شد و روزنامه‌اش به شهرت فراوانی رسید. این روزنامه به اندازه‌ای در میان توده مردم محبوبیت یافته بود که مدیر آن را نسیم شمال می‌خواندند و همه این‌ها حکایت از اخلاق و صدق عقیده سید در دفاع از وطن و مردم بی پشت و پناه و حمایت به تمام معنی از طبقات زحمتکش مردم دارد.

او مسائل جدی را در غالب فکاهی همراه با طعن و طنز و کنایه به نوعی که هر کس از توده مردم آن را می‌فهمید و احساس می‌کرد، مطرح می‌نمود. این روزنامه که نزدیک به بیست سال منتشر می‌شد، پس از مرگ سیداشرف الدین نیز مدتی انتشار یافت. سرانجام در سال 1306 ش شایع شد که به بیماری جنون مبتلا شده است. به این بهانه او را به تیمارستان بردند و چند سالی در حال بیماری و تنگدستی زنده بود تا این که در روز بیست و نهم اسفند ماه 1313 ش برابر با ذی‌حجه 1352 ق در 64 سالگی درگذشت.

ساعت و تقویم روز ایران