امروز: ۱۳۹۸/۱۲/۹

درگذشت شاعر معاصر عباس یمینی شریف

  • تقویم : شمسی
  • تاریخ رویداد : 1368/9/28

استاد عباس یمینی شریف، متخلص به یمینی در سال 1298 شمسی در تهران به دنیا آمد. وی در سال 1319 به دانشسرای عالی راه یافت و از این زمان علاقه به شعر گفتن و داستان نویسی برای کودکان در او بیشتر شد. در سال‌های بعد، شعرهای یمینی در مجله‌های مختلف چاپ شد و به سردبیری مجله بازی کودکان انتخاب گردید. از 1324 شمسی برخی اشعار وی وارد کتب درسی دبستان شدند و از سال 1335 به عنوان مدیر مجله تازه تأسیس کیهان بچه‌ها فعالیت نمود و تا سال 1358 با آن همکاری می‌نمود.

استاد یمینی در 1336 باشگاه بچه‌ها را تأسیس کرد و در 1341 با همکاری عده‌ای از فرهنگیان باسابقه به تأسیس مؤسسه فرهنگی و غیرانتفاعی شورای کتاب کودک همت گماشت که هدف از آن، راهنمایی و مشورت با نویسندگان، شاعران، تصویرگران و مترجمان علاقمند به آثار کودکان و نوجوانان بود. در سال 1350 به همت وی جایزه نقدی یمینی شریف تأسیس شد و از آن تاریخ به بعد، هرساله، این جایزه به بهترین اثر چاپ شده در حوزه ادبیات کودکان، تعلق می‌گرفت.

استاد یمینی در 1357 نیز انجمن پژوهش‌های آموزشی را بنیان نهاد. یمینی شریف در زمینه ادبیات کودکان، صاحب آثار گوناگونی است که از این میان می‌توان به کتاب‌های: قصه‌های شیرین، داستان عروسک، سیامک و سفیدک و پلنگ یکه تاز اشاره کرد. عباس یمینی شریف پیش از این در سال 1346 شمسی به دریافت جایزه بین المللی یونسکو به مناسبت تألیف بهترین کتاب سال در ایران نائل شده بود. استاد یمینی سرانجام در 28 آذر 1368 در هفتاد سالگی درگذشت.

ساعت و تقویم روز ایران