امروز: ۱۴۰۳/۳/۲۶

تولد توماس آلوا ادیسون مخترع نابغه امریکایی

  • تقویم : میلادی
  • تاریخ رویداد : 1847/2/11

توماس آلوا ادیسون مخترع معروف امریکایی در 11 فوریه 1847 میلادی در ایالت اوهایو در امریکا به دنیا آمد. وی تنها سه ماه برای تحصیل به مدرسه رفت و از آن پس، تحت تربیت مادرش قرار گرفت. ادیسون از کودکی به آزمایش و تحقیق علاقه فراوان داشت به طوری که در جوانی در واگن کوچکی، آزمایشگاه خود را دایر کرد و در آن‌جا دست به انتشار روزنامه زد. وی در 17 سالگی تلگراف دوسره را اختراع کرد که بدان وسیله می‌توان روی یک سیم، از دو طرف مخابره کرد. از آن پس همه وقت خود را صرف آزمایش کرد و از سال 1886 میلادی کارخانه و آزمایشگاهی در منزل خود برپا نمود که چهل و پنج سالِ باقی عمر را در آن‌جا به کار و تفکر و اختراع پرداخت.

ادیسون مردی پرکار و کم‌خواب بود و چون از کار روزانه فارغ می‌شد، مطالعات علمی خود را درباره برق دنبال می‌کرد. او اختراعات فراوانی به ثبت رساند اما مهم‌ترین اختراع ادیسون، چراغ برق بود. وی در این راه هرگز ناامید نشد و سرانجام پس از ده هزار بارآزمایش برای ذخیره برق در باتری، به نتیجه مطلوب رسید. از دیگر اختراعات وی، میکروفون، ضبط صوت، گرامافون، لامپ الکتریکی نور سفید، دینام برقی، لوکوموتیو برقی، دستگاه انتقال برق، فیلم و دوربین فیلم‌برداری، و دستگاه ذخیره برق و قابل ذکرند.

ادیسون علاوه بر آن، اختراعات دیگران هم‌چون تلفن، ماشین تحریر، سینما و ژنراتورهای برقی را نیز تکمیل کرد. از این مخترع شهیر که در اواخر عمر از ناشنوایی در رنج بود، بیش از 1300 اختراع به ثبت رسیده که موارد ثبت نشده، بیشتر است. وی سرانجام در 18 اکتبر 1931 میلادی در 84 سالگی درگذشت.

ساعت و تقویم روز ایران