امروز: ۱۴۰۱/۴/۷

ازدواج امیرالمؤمنین امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)

  • تقویم : قمری
  • تاریخ رویداد : 2/12/1

خواستگاران بسیاری از شخصیت‌های بزرگ صدر اسلام، حضرت زهرا س را برای همسری خود، از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله خواستگاری کردند. اما پیامبر صلی الله علیه و آله به هیچ یک از آن‌ها پاسخ مثبت نداد و از ایشان روی برمی گردانید. تا این که امام على (ع) به محضر پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و خواستگاری نمود. پیامبر فرمود: یا علی! پیش از تو کسانی از فاطمه خواستگاری کرده‌اند و او در همه، اظهار کراهت کرده است. اما تو منتظر باش تا برگردم.

رسول الله به اتاق حضرت زهرا رفت و فرمود: فاطمه جان، علی بن ابی طالب کسی است که قرابت و فضل و اسلام او را شناخته‌ای. من از پروردگارم خواسته‌ام، تو را به بهترین و محبوب‌ترین خلقش تزویج کند. حال، علی از تو خواستگاری می‌کند. نظرت چیست. فاطمه ساکت شد ولی روی برنگردانید و رسول اللّه در قیافه فاطمه، نارضایتی احساس نکرد. آنگاه حضرت به پاخاست و فرمود: اللّه اکبر. سکوت فاطمه حاکی از رضایت اوست. در این هنگام جبرییل نازل شد و گفت: یا رسول اللّه! فاطمه را به علی تزویج کن. خدا، فاطمه را برای علی و علی را برای فاطمه پسندیده است، آنگاه آن حضرت، فاطمه را به علی تزویج کرد. بعد از تهیه مقدمات، آن دو بزرگوار با هم ازدواج کردند.

پیامبر در این باره فرموده است: من فاطمه را به ازدواج على (ع) در نیاوردم مگر آن هنگام که خدا، آن را به من فرمان داد. بدین ترتیب، نور به نور رسید و صدیقه طاهره به منزل حضرت على (ع) قدم گذاشت تا از آن وصلت مبارک، دو سید جوانان اهل بهشت و زینَبین و پس از آنها ائمه اطهار و راهنمایان توحید، قدم به دنیا گذارند و ظلمت جهان را منور فرمایند.

ساعت و تقویم روز ایران