امروز: ۱۴۰۰/۱/۳۰

مرگ خانم شارلوت برونته ادیب شهیر قرن نوزدهم انگلیس

  • تقویم : میلادی
  • تاریخ رویداد : 1855/3/21

خانم شارلوت برونته ادیب معروف انگلیسی در 21 آوریل 1816 میلادی در انگلستان به دنیا آمد. وی به همراه خواهران خود به نام‌های امیلی و آن، سالیان دراز با پدر کشیش خود و تنها برادرشان زندگی می‌کرد و هر سه خواهر پس از چندی به دامان کتاب و ادبیات کشیده شدند. شارلوت در 28 سالگی به همراه خواهرش امیلی، مجموعه اشعار خود را انتشار داد و یک سال بعد نیز کتاب معروف یتیم را منتشر ساخت.

این کتاب کم و بیش شرح زندگانی و احساسات خود او بود. هنگام انتشار این اثر، شارلوت به خواهرش امیلی نوشت، "برخلاف تصور بسیاری از نویسندگان جهان، من با این اثر، می‌خواهم ثابت کنم که قهرمان کتاب لازم نیست دختر آشوبگر و همه پسند باشد. هم‌چنین می‌خواهم بگویم که با یک اثر می‌توان در جهان شهرت و جاودانگی کسب کرد." همان‌گونه که شارلوت پیش‌بینی کرده بود، داستان یتیم ناگهان موجی از احساسات در سراسر انگلستان به وجود آورد و مورد استقبال فراوان قرار گرفت.

اشعار شارلوت برونته را در ادبیات انگلستان، عالی‌ترین نمونه شِکوه‌های زنان دلباخته و ناکام شمرده‌اند. هرچند اشعار خواهرش امیلی را عمیق‌تر و عالی‌تر از او دانسته‌اند. اشعار این سه خواهر بیشتر با روح آنها سر و کار دارد و از جنبه هوس عاری است؛ زیرا تقریباً هیچ کدام از آنها، عشق را جز به صورت روحانی نشناخته بودند.

این سه خواهر عمری کوتاه داشتند و پس از آن که دو خواهر شارلوت در 29 و 30 سالگی درگذشتند، شارلوت نیز در 21 مارس 1855 میلادی در 39 سالگی جان سپرد. هرچند شارلوت برونته در میان سه خواهر، دارای ارزش ادبی و شهرت بیشتری بود ولی به طور کلی، خواهران برونته از نخستین زنان مشهوری بودند که در جهان داستان‌نویسی در انگلستان ظهور کردند و با آثار دلنشین و روح نواز خود، میلیون‌ها ادب دوست سراسر عالم را به خود مشغول داشتند.

ساعت و تقویم روز ایران