امروز: ۱۴۰۰/۲/۱۸

تولد هانْسْ هولبایْنْ نقاش برجسته آلمانی

  • تقویم : میلادی
  • تاریخ رویداد : 1497/3/27

هانس هولباین، نقاش آلمانی در 27 مارس 1497 میلادی در اوکسبورگ آلمان به دنیا آمد. وی در خانواده‌ای نقاش رشد نمود و از دانش و کارگاه پدرش که از اساتید مورد احترام بود، بهره گرفت. سپس به سوئیس مهاجرت و در آنجا اقامت نمود و از همان جوانی به عنوان یک نقاش برجسته به ارائه آثار خود پرداخت. تخصص اصلی هولباین، چهره‌سازی انفرادی بود و در همین رشته اطلاعات جامعی درباره ترکیب‌بندی با عظمت، ساختار بدنی و شکل پیکره‌وار ایتالیایی از خود نشان داد. در آثار وی ریزه‌کاری‌های دقیق و ظریف طراحی شده و تضاد میان سایه و روشن در کارهایش شدید نیست. به علت پیش آمدن جنگ داخلی، هولباین که در "دوره یخ‌بندان هند" گرفتار آمده بود، به انگلستان سفر نمود و به دربار این کشور نزدیک گردید.

وقوع جنگ صدساله مذهبی باعث شد تا هند در کشورهای آلمانی زبان به سراشیبی نزول گرفتار آید اما هولباین در انگلستان موفق گردید سبک هندی خویش را با تغییراتی، تکمیل نماید. وی که در آثارش، اشیاء متعلق به طبیعت بی‌جان را با دقت و وسواس خاصی بدون حذف کوچک‌ترین جزءشان ترسیم می‌نمود، این بار به حذف اشیاء در آثارش پرداخت و به پس زمینه ساده و خنثی در پشت سر موضوع اصلی اکتفا نمود. وی در این سبک با ساده‌سازی، موفق شده است تأثیرات عظمت ساختمانیِ سبک دوره رنسانس را بر بیننده بگذارد. وی علاوه بر چهره‌نگاری در عرصه طراحی، چاپگری و مینیاتوری نیز استادی برجسته بود و با ناشران سوئیسی در طراحی لوحه‌های چاپ کتاب و چهره‌نگاری و مصورسازی کتاب‌ها و از آن جمله انجیل لوتر همکاری می‌نمود.

هولباین از هنرمندان نامدار اروپای قرن شانزدهم به حساب می‌آید که طراحی‌های وی در نوع خود بی‌نظیر تلقی شده‌اند. از آثار هولباین می‌توان از چهره هنری هشتم پادشاه انگلستان، چهره کریستینای دانمارکی، شام آخر و سفیران یاد کرد. هانس هولباین سرانجام به تاریخ 4 ژانویه سال 1543 میلادی در 46 سالگی درگذشت. با مرگ وی مکتب بزرگ رنسانس آلمانی نیز از میان رفت و چون جانشین معتبری نداشت، پس از او هند آلمان در غرش جنگ‌های یک‌صد ساله مذهبی رخ در نقاب خاموشی نهاد.

ساعت و تقویم روز ایران