امروز: ۱۳۹۹/۳/۱۵

مرگ خانم ماری سوینیه بانوی نویسنده فرانسوی

  • تقویم : میلادی
  • تاریخ رویداد : 1696/4/17

ماری دو رابوتن شانتال سوینْیِه، بانوی نویسنده فرانسوی در پنجم فوریه 1626 میلادی در پاریس به دنیا آمد. وی در کودکی پدر و مادر را از دست داد و تحت تربیت اقوام قرار گرفت. مادام سوینیه از جوانی به محافل ادبی راه یافت و به زودی مورد توجه واقع شد. مهم‌ترین آثار او، مکاتباتی است که در سنین میان‌سالی با دختر خود داشته و این رشته نامه‌ها، امروزه از شاهکارهای ادبی به شمار می‌آید. نامه‌ها که تعدادش به هزار و پانصد می‌رسد در چهار جلد منتشر شد و شهرت بیشتری برای وی آورد.

سوینیه از روی قصد و اراده، این نامه‌ها را به صورت آثار هنری در می‌آورد و در آنها، انشای استادانه‌ای به کار می‌برد که از این دست به آن دست می‌گشت. قسمت اعظم این نامه‌ها، شامل وقایع جاری زمان است که از آثار بزرگ ادبیات فرانسه به شمار می‌آید. مادام دوسوینیه که زبان لاتینی و ایتالیایی می‌دانست بر اثر مطالعه فراوان و گوناگون در همه زمینه‌ها، روح و فکر خود را توسعه داد و از تعادلی معنوی برخوردار بود، چنانکه حتی در لحظه‌های اضطراب‌آور و سرشار از نومیدی، این تعادل بر هم نمی‌خورد.

مادام دوسوینیه در نامه‌های خود، از موضوعات جاری و مکالمه‌های اجتماعی زمان استفاده می‌کرد. چهره‌ها، دوستی‌ها، لطیفه‌ها، حکایت‌ها و احساساتی که از قرائت کتاب‌ها پیدا می‌کرد، شرح و تفسیر وقایع دربار و جامعه، مواد مکاتبات او را تشکیل می‌داد که اندیشه‌های خود او نیز بر آنها افزوده می‌گشت. مادام دوسوینیه، بیش از همه به شیوه نگارش نامه‌ها و انشای درست و فصیح و ممتاز توجه داشت. وی در بیان عمق روح یا قلب اشخاص و قضاوت درباره اعمال آنان، هوش و قدرت و تبحر شگفت‌انگیزی به کار می‌برد و با سبکی زنده و معرفتی وسیع و دسترسی کامل به سرچشمه غنی لغت و عبارت و جمله، مراسله‌های خود را به مقامی شامخ می‌رساند.

یکی از ادبا و نویسندگان مشهور فرانسویِ قرن هجده درباره سوینیه گفته است نامه‌های او سرشار از لطیفه‌گویی است و با آزادی بیان همراه و به شیوه‌ای نگاشته شده است که همه چیز را ترسیم می‌کند و به همه چیز جان می‌دهد. این نامه‌ها بهترین نامه‌های انتقادی است که از مطالعه و تحقیق و بررسی عمیق پدید آمده و در آن ذوق و هوش فراوان دیده می‌شود. مادام ماری دوسوینیه سرانجام در 17 آوریل 1696 میلادی در هفتاد سالگی درگذشت.

ساعت و تقویم روز ایران